כשחזרתי ארצה חיכו לי עשרות הודעות ובקשות להבהיר, להסביר ולהדריך. כיצד מכינים קצפיות (נשיקות) ממי שימורים של גרגרי חומוס.

אחרי בדיקה ובירור על מה המהומה, הבנתי שבלוגרית טיבעונית אמריקאית פרסמה מתכון להכנת קצפיות ממי קופסאות שימורים וסוכר,שגרם לכל הרשת להשתולל במשך שבוע.

מיד נכנסתי למטבח לבדוק את הפלא. אחרי מספר ניסיונות התקבלו קיצפיות אך היה להן טעם לוואי וגם המראה לא היה מלבב. החלטתי לנסות את המתכון בטכניקה אחרת, והתקבלו קצפיות מושלמות וטעימות.

מקציפים את מי החומוס זמן ממושך כ-10 דקות

אבל לפני המתכון, הסבר: חלבוני הביצים מורכבים ממולקולות, ובפעולת ההקצפה מוחדר לתוכן אוויר. כך מתפתח הקצף, שהוא למעשה אוויר כלוא במולקולות החלבון. גרגרי החומוס עשירים בחלבונים.

עם הבישול במים מופרשים חלק מהחלבונים למי הבישול, ועל ידי הקצפה ממושכת עם סוכר אנו מכניסים למולקולות החלבון מהצומח אוויר ( וזו הסיבה לכך שלא ניתן להכין את הקצפיות ממי שימורים אחרים מלבד אלה של גרגרי החומוס)

כדי להימנע מטעם הלוואי בישלתי במשך שעתיים וחצי שתי כוסות גרגרי חומוס שהושרו לילה קודם במים. סיננתי את גרגרי החומוס – אפשר להכין מהם סלט, תבשיל או סתם לאכול כחטיף עם כמון מלח ומיץ לימון – והכנסתי את הנוזלים למקרר לקבלת מרקם ג'לטיני.


הפתעה במי שימורי גרגרי החומוס

בהמשך הכנסתי לקערת מערבל כוס אחת מנוזלי החומוס והקצפתי במהירות גבוהה, תוך כדי הוספת 3/4 כוס הסוכר. ההקצפה אורכת כ-7-10 דקות. בהתחלה נדמה היה לי שזה לא עובד, אבל כעבור 6-5 דקות נוצר קצף יציב, וככול שממשיכים בהקצפה הקצף גדל ומתייצב.

מייבשים בתנור טורבו

לסיום מרפדים תבנית תנור בנייר אפייה. מעבירים את הקצף לשקית זילוף ומזלפים תלוליות על נייר אפייה.

אופים כ- 60-50 דקות בתנור טורבו, בטמ"פ כ- 100 מעלות – לא אופים במצב רגיל, זה הורס וממיס את הקצפיות – עד לייבוש אחיד של הקצפיות. שומרים בקופסה סגורה ליומיים או שלושה לכל היותר.

מזלפים תלוליות גבוהות או שטוחות
  • טיפסקל להצלחה ולגיוון

אפשר להוסיף לקצף גוונים טבעיים ולצבוע את הקיצפיות לפי טעמכם.

אפשר לחזק ולייצב את הקצפיות בתוספת של 1 כף עמילן או אינסטנט פודינג.

אפשר לגוון בצבעים

 

סגנון וצילומים: פסקל פרץ-רובין

 

Print Friendly, PDF & Email

הרשמו לניוזלטר של פסקל

הרשמו לרשימת התפוצה של פסקל לקבלת ניוזלטר חודשי מתוק

תודה שנירשמת.

שגיאה בהרשמה, נא לנסות שוב.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here