איני חושבת שיש משהו יותר פשוט ומענג בו זמנית מככר לחם שנאפתה זה עתה. התחושה היא שמתרחשים כמה דברים במקביל.

זה מתחיל עם ניחוח המתפשט בכל חלקי הבית בשעת האפייה, דרך גוון שחום זהוב המתקבל עם האפייה, והקרום הפריך שנוצר בסיומה, וכמובן- הפריסה שאחרי הצינון,

ואז כשבחדר עדין מהדהד צליל חיתוך הלחם בסכין המשוננת, ורחש פיצפוצו של קרום כיכר הלחם משלימים את המלאכה, בלוטות הטעם מתעוררות.

פרוסה רכה וחמימה פוגשת חמאה, ריבה או גבינה נמרחים, נגיסה וזה קורה.. מתחילה סימפוניה של טעמים להתנגן בפה.

 

לא שוכחים את הילדים - מוסיפים שוקולד
לא שוכחים את הילדים – מוסיפים שוקולד

 

לחם – דבר כל כך בסיסי, מאכל מזין ופשוט ביותר, מהווה מצרך יסודי ברחבי העולם כולו. יש בו מן הילת קדושה. מברכים על הלחם בשבת, מברכים את הבאים לעיר בלחם ומלח, נכנסים לדירה חדשה, מכבדים בלחם ומלח ועוד…

המרכיבים להכנתו בסיסים: קמח, מים, מלח וחומר התפחה. מהדבר הפשוט הזה אפשר ליצור שלל סוגים וגיוונים ללחם למשל: להעשירו בתוספות מלוחות, מתוקות ומיוחדות. בנוסף על ידי שינוים קלים בסוגי הקמחים,

הנוזלים וחומרי ההתפחה, כמו גם שינוי טמ"פ וזמני התפיחה אפשר ליצור שלל סוגי לחמים מורכבים, מתובלים ומעניינים המניבים מבחר לחמים במרקמים, גוונים וטעמים שונים.

מניסיוני אפשר לגוון, לשדרג ולעצב סוגי לחמים מיוחדים גם עם מכינים אותם בדרך הקלה הפשוטה והכי בסיסית להכנת לחם במטבח הביתי.

 

אפשר גם בלי שמרים
אפשר גם בלי שמרים

טעמו של הלחם הביתי עולה על טעמו של לחם במרכול. כשנשאלתי על הכנת הלחם הביתי תשובתי הייתה שאיני מבינה מה מורכב כל כך בהכנת בצק בסיסי?

לעניות דעתי עיקרי ההכנה הם: ערבוב החומרים,לישה והתפחה ראשונה, הוצאת האוויר ועיצוב הלחמים, התפחה שנייה, אפייה הוצאה מהתנור וצינון על רשת. זהו! הכי פשוט הכי קל.

לדעתי, הקושי והבעיה העיקרית היא מה לעזאזל אני מורחת קודם על הפרוסה הנפלאה הזו?! חמאה, שוקולד, או ריבה ביתית .

 

הכי בסיסי - לחם
הכי בסיסי – לחם

 

בצק שמרים נפלא לעבודה, זהו בצק קל נוח, נפלא ללישה ידנית, אך אני מכינה אותו בעיקר במערבל חשמלי עם וו הלישה, צריך לתת לו לנוח ולפעמים כשאין זמן פשוט נותנים לו לנוח במקרר, אגב זהו פתרון נהדר במיוחד כשנערכים להכנות של שבת עם שאר המנות והתבשילים.

דבר נוסף אפשר להכינו באמצע השבוע ולהקפיאו כבצק טרם האפייה. תתפלאו, בצק שמרים אפשר לאפות ולהקפיא, במקרה זה אופים אתו כמעט עד לסיום, מוציאים מהתנור 5-7 דקות לפני תום האפייה ומקפיאים.

כשרוצים להשתמש, מפשירים במקרר ולפני ההגשה מכניסים לתנור בחום בינוני 180 מעלות צ' אופים 5-7 דקות, כך מחזירים לו את הטריות.

  • טיפסקל לשימוש בשמרים

אפשר להשתמש בשמרים טריים קובייה או בגרגרים. מספיק לערבב את גרגרי השמרים בקמח, אין צורך להמיס בנוזל ואו להתסס אותם קודם לעבודה.

  • טיפסקל לאיחסון השמרים

בשווקים תמצאו גם שמרים יבשים – הם טובים מאוד, כי יש להם חיים ארוכים, שומרים אותם במקרר או במקפיא וכך תמיד יש שמרים בבית.

  • טיפסקל כמה שווה?

50 גרם שמרים טריים = 2 כפות גרגרי שמרים יבשים.

  • טיפסקל להוספה נכונה של פירות מיובשים

רצוי לערבב את הקמח או מעט קמח עם התוספות כמו צימוקים אגוזים וכו' לפני הוספת יתר החומרים

 

אפשר לגלגל, לעצב ולתבל
אפשר לגלגל, לעצב ולתבל

 

 

סגנון וצילומים: פסקל פרץ-רובין

Print Friendly, PDF & Email

הרשמו לניוזלטר של פסקל

הרשמו לרשימת התפוצה של פסקל לקבלת ניוזלטר חודשי מתוק

תודה שנירשמת.

שגיאה בהרשמה, נא לנסות שוב.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here